10.12.2016

Müftü beyin kaleminden Mevild Kandili

Rabbimize hamd olsun. Her zaman bizlere mutluluk verecek, huzur verecek, birlik ve beraberliğimizi perçinleyecek, bizleri birbirlerimize yaklaştıracak, kaynaştıracak, mili ve dini günler ve geceler bahşediyor.

Onlardan birine, hem de çok önemli ve özellikli birine Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)’in dünyaya teşrif ettiği Mevlid Kandili’ne 12 Aralık Pazar günü kavuşuyoruz. Allah (C.C.) kazasız belasız kavuşmayı cümlemize nasip eylesin.

Bilindiği gibi Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) kameri aylardan Rebiulevvel ayının 12. gecesi Pazartesi sabaha karşı dünyaya teşrif etmiştir. Bu miladi takvime göre 571 yılının 20 Nisan’ına tekabül etmektedir.

20 Nisan sabit olduğu için Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanmakta ve hafta boyunca O’nun (S.A.V.) mesajları gündeme taşınmaktadır.

Ama bu Kutlu Doğum Haftası programlarının 12 Rebiulevvel’deki Kandil programlarının uygulanmasına engel teşkil etmediği aşikârdır.

Asırlardan beri İslam âliminde Allah’ın habibi, son peygamberi Âlemlere Rahmet, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğum günü bir bayram günü gibi karşılanmış, Kandil simitleri, izzetler, ikramlar yapılmış ve insanlar camilere koşmuşlar.

Va’zlar, sohbetler yapılmış, Kur’an-ı Kerimler tilavet edilmiş, Mevlid-i Şerifler okunmuş, dualar yapılmış ve manevi iklimin oluşmasına vesile kılınmıştır.

İşte bizde Nevşehir’de yeni bir Mevlid Kandiline kavuşmanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz. Pazar akşamı yatsı namazından önce Kurşunlu Camii’nde Nevşehir Müftülüğü tarafından organize edilen Mevlid ve dua programına tüm halkımızı bekliyoruz. (İnşallah)

Bu vesile ile tüm İslam âleminin mazlum ve madurların umudu, vatan, millet, ezan ve Bayrak sevdalısı Aziz milletimizin ve Nevşehirli kardeşlerimizin mevlid kandilini tebrik ediyorum. Birlik ve beraberliğimizin pekişmesine, gizli açık düşmanlarımızın bertaraf edilmesine, huzur mutluluk ve güvenimizin yerleşmesine vesile olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum.