18.10.2022

Portekiz’li 26 yaşındaki Öğretmen Araştırarak Müslüman Oldu..

Portekiz uyruklu Moldova vatandaşı Dan (Daniel) Gheorghita ihtida merasimi ile kelime-i şehadet getirip Müslüman oldu.
Kendi arzusu ile Müslüman olmaya karar veren Hristiyan Portekiz uyruklu Moldova vatandaşı 26 yaşındaki Öğretmen Dan (Daniel) Gheorghita için, Nevşehir İl Müftülüğünde ihtida merasimi düzenlendi.
Portekiz uyruklu Moldova vatandaşı İlimiz Avanos ilçesinde ikamet eden Dan (Daniel) Gheorghita  İl Müftülüğüne müracaat ederek Müslüman olmak istediğini beyan etti.
İslam dininden çok etkilendiği için Müslüman olmayı seçtiğini belirten Öğretmen  Dan (Daniel) Gheorghita , “ İslam dinini araştırıp öğrendim, İslamiyet’i isteyerek seçtim ve çok mutluyum” dedi.
Din Hizmetleri Uzmanı Adem Aydın’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ihtida merasiminde, Dan (Daniel) Gheorghita ’ya İslamiyet hakkında özet bilgiler veren İl Müftü Yardımcısı Dr.Ahmet Özvarinli, İslam’ın temelinin Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak olduğunu belirtti.
İhlas suresinin mealini okuyup açıklayan Dr.Özvarinli ikinci önemli esasın Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu kabul etmek olduğunu söyledi.
Dr.Özvarinli, imanın esaslarını ve İslam’ın şartlarını kısaca anlatıp kelime-i şehadet getirerek anlamını açıklamasından sonra; İslam ile şereflenen, Dan (Daniel) Gheorghita  da şehadet getirip Allah’tan başka ilahın olmadığına ve Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu ve peygamberi olduğuna inandığını söyleyerek Müslüman oldu.
İl Müftü Yardımcısı Dr.Özvarinli, Dan (Daniel) Gheorghita ’yı tebrik ederek iyi bir Müslüman olabilmek için iman, ibadet ve ahlak esaslarına uymak, bunlara uyabilmek için ise sürekli öğrenmek gerektiğini tavsiye etti.
Dr.Özvarinli, merasim sonunda Dan (Daniel) Gheorghita ’ya ihtida belgelerini takdim ederek yabancı dilde Kur'an-ı Kerim, ilmihal ve İslamiyet’i anlatan Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınlarından çeşitli kitaplar hediye etti