13.10.2022

İl Müftüsü Altunkaya Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Konferansına katıldı..

Nevşehir İl müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya Acıgöl İlçe Müftülüğü tarafından Şehit Uğur İpek Konferans Salonunda Organize edilen Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında "Peygamber, Cami ve İrşad"  temalı konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan ve sinevizyon gösterimi ile devam eden programda konuşma yapan Müftü Altunkaya ‘’  Başkanlığımız her yıl “Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası, Ramazan Ayı” gibi vesileler ile önemli konuları kamuoyunun gündemine taşımakta ve belirlenen tema çerçevesinde başkanlığımız bu haftaları en güzel şekilde kutlama için gayret etmektedir.Bunda ki  amaç vatandaşımızın dikkatini belli konularla yoğunlaştırabilmektedir. Bu vesileyle bu yılın teması da "Peygamber, Cami ve İrşad" olarak belirlendi. Bu tema üzerinde çokça düşünülmüş bir konu. Camilerimiz, Varlığıyla İslam beldelerinin bağımsızlığının göstergesi, O ülkenin, Müslüman olduğunu belirten Tapu senedi, Beldelerin Allah’a en sevimli yeri, Minaresiyle tevhidin sembolü, Ezanlarıyla şehadetin ifadesi, Salâlarıyla bir milleti dirilten ve ayağa kaldıran merkezleri, Minberleriyle ilim, hikmet ve marifetin mekânı, Kürsüleriyle hak ve hakikatin sesi, Mihraplarıyla gönlümüzü esir almaya çalışan günahlara, öfke, kin, nefret gibi her türlü kötülüğe karşı bir mücadele yeridir.Malumunuz olduğu üzere özellikle pandemi döneminde en yoğun şekilde aktif kullanılan mekanlar camilerimiz oldu. Hatta öyle ki sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde camilerimiz açık, din görevlilerimiz camide görevlerinin başındaydı.Onun için camiler ve din görevlilerimiz birbirini tamamlayan unsurdur.
Konun özelinde Peygamber efendimizin davet ve irşat metoduna değinen Müftü Altunkaya’’ Vahyin gözetiminde tebliğ ve irşat faaliyetine devam eden Sevgili Peygamberimizin davet ve irşat faaliyetlerinin başarıya ulaşmasında hiç şüphesiz takip edilen nebevî yöntem etkili olmuştur. İnanç ve gayreti, samimiyet ve ihlası, güvenilirliği ve doğruluğu, sabrı ve merhameti, fesahat ve belâgati, bu süreçte Hz. Peygamberin en büyük yardımcısıdır. O, muhataplarına değer vermiş, onları iyi tanımış; onların aklî derecelerine, ictimaî seviyelerine ve içinde bulundukları şartlara göre hareket etmiştir. Tebliğ ettiklerini ilk önce kendisi yaşamış ve her zaman dediklerinin canlı bir misali olmuştur. Onun içindir ki her sözü, insanlara tesir etmiştir.’’ dedi.
Diğer yandan Hafta münasebetiyle "Peygamber, Cami ve İrşat" konusunun yeniden kendimize çeki düzen vermek, yeniden Cenab -ı Allah'ın istediği kul, Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in murad ettiği Ümmet olabilmek için gayret sarf etmemiz konusunda bizlere yeniden düşünme imkanı sunmaktadır. Hz.Peygamberin hayatından örnekler vererek konuşmasına son veren Müftü Altunkaya ‘’Hz.Peygamber Efendimiz (sav)’i anlatmaktan ziyade anlamak, O’nu  anlayarak onun hayatına yolculuk etmek, O’nun hicretinde ki manayı kavramak, tebliğ ve irşat konusunda bize yeni ufuklar açmasına vesile olacaktır. O yüzden bizlerin amacı Peygamber Efendimizi bilmekten ziyade tanımak olmalıdır. Onun şahsında nebevi ahlakı yeniden kuşanmak, onun tebliğ ve irşat metodunu takip ederek onun siretini insanlarla yeniden buluşturmaktır. " dedi.