11.11.2021

Nevşehir'de Hafızlık Yapan Öğrenciler Yüzlerce Fidanı Toprakla Buluşturdu...

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Nevşehir’de fidan dikme etkinliği düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı da Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” etkinliklerine Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen “81 İlde 81 Bin Hafız Fidanla Buluşuyor” projesi çerçevesinde Nevşehir’de hafızlık eğitimi alan öğrenciler, yüzlerce fidanı toprakla buluşturdu.

Nevşehir Valiliğinin organizesinde gerçekleşen etkinliğe Üftade Kız Kur’an Kursu, Memduha Koparan ve Şeyh’ül Kurra Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Erkek hafızlık Kur’an kurslarında hafızlık eğitimi alan öğrenciler ile Kur’an kursu öğreticileri, din görevlileri ve Türkiye Diyanet Vakfı gönüllüleri, İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya öncülüğünde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi yerleşkesi içinde bulunan ağaçlandırma alanına fidan dikti.

Geleceğe daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakmanın yetişkinlerin çocuklara en temel borcu olduğunu belirten İl Müftüsü Altunkaya, "Peygamberimiz, 'İçinizden her biri kıyamet kopuyor olsa dahi elindeki fidanı diksin' buyuruyor. Bu kadar ağaca ve yeşile önem veren bir dinin mensuplarıyız. İşte bu farkındalığı oluşturmak için bugün hafızlarımızla birlikte uygun yerlere fidan diktik." ifadelerini kullandı.

Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için burada olduklarını belirten Müftü Altunkaya, “Bu etkinlik çocuklarımıza her bakımdan daha güçlü bir Türkiye bırakma yolundaki azim ve kararlılığımızın da ifadesidir. Son nefesimize kadar geleceğe nefes olmaya devam edeceğiz." dedi.

Salgın şartları göz önünde bulundurularak az sayıda öğrencinin katıldığı etkinlikte binlerce fidan toprakla buluşturuldu.