T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Nevşehir Müftülüğü

09.11.2019

Mevlid Kandili Nevşehir’de dualarla idrak edildi…

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Alibey Camii’nde Mevlid Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Alemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber Hazreti Muhammed Mustafa’nın (S.A.V) dünyaya teşrif ettiği gece olan Mevlid Kandili Nevşehir Alibey Camii’nde düzenlenen programla kutlandı. 

Okunan Mevlid-i Şerif, Aşr-ı Şerifler, ilahilerden sonra İl Müftüsü Öztürk; “Bu gece tüm İslam âleminin peygamber sevgisi etrafında birleştiği bir gecedir. Vatanımızın birliği, dirliği için dua edip, af dileyeceğiz” dedi.

İl Müftüsü Öztürk,Diyanet İşleri Başkanlığımız Mevlid Kandilinden sonraki haftayı Mevlid-i Nebi Haftası olarak ilan etmiştir. Başkanlığımız Mevlid-i Nebi haftası için her sene bir tema belirlemektedir. Bu seneki tema “Hz. Peygamber ve Aile” olarak belirlenmiştir.

Aile toplumun temelini teşkil eder. Ailenin bozulması toplumun bozulmasına, ailenin ıslahı toplumun ıslahı anlamına gelir. Bundan dolayı aile yapımıza dikkat etmemiz gerekir. Ailenin oluşumu, nefsin sükunu, neslin devamı, toplumun huzuru için bir vesiledir.

Aile denildiğinde ilk olarak akla gelen Hz. Peygamberin aile reisliğidir. Çünkü onun aile reisliği bütün inananlar nazarında örneklik teşkil etmektedir. Peygamber efendimiz evliliği teşvik etmiştir. Bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Nikah benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir. (İbni Mace, Nikah, 1) Yine Kur’an-ı Kerimde aile sahibi olmak ve imkanı olmayanların evlendirilmesi teşvik edilmektedir.(Nur, 32)

Diğer taraftan dinimiz İslam nikahsız birlikte yaşamayı yasakladığı gibi, insan fıtratına aykırı, neslin sağlıksız bir şekilde devam etmesine neden olan, insan iffet ve şerefine yakışmayan ilişkileri de yasaklamıştır.(İsra, 32)

Her konuda olduğu gibi aile konusunda da Peygamberimizin örnekliği ile bir hayat yaşamak dileğiyle Mevlid Kandilinizi tebrik ederim.” dedi.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği programda, İl Müftüsü Yakup Öztürk, tüm İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ederek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Camileri dolduran genç-yaşlı, kadın-erkek bütün vatandaşlar, ellerini semaya açarak, Mevlid Kandilinin huzur ve barış getirmesi için dua etti ve sevgili Peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine, Yüce Allah’tan af ve mağfiret dilediler.

Cami çıkışında İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Nevşehir Şubesi, Nevşehir Belediyesi, hayırseverler, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen ikramların ardından program sona erdi.