16.11.2018

Müftü beyin kaleminden Mevlid Kandili

Rabbimize hamd olsun. Her zaman bizlere mutluluk verecek, huzur verecek, birlik ve beraberliğimizi perçinleyecek, bizleri birbirimize yaklaştıracak, kaynaştıracak, mili ve dini günler ve geceler bahşediyor.

Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz (sav)’in doğumunun sene-i devriyesini idrak etmenin sevincini ve heyecanını yaşıyoruz. Peygamberlik silsilesinin sonuncusu, Hatemü’l Enbiya Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammet Mustafa’ya(a.s.),O’nun âl ve ashâbına, evlâd-ı ‘iyaline, ehl-i beytine salat ve selâm ediyorum. Ülkemiz, vatanımız, milletimiz ve insanlık alemi için Mevlid Kandil’inin huzur, barış, bereket ve selamete vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın aldığı kararla Peygamber efendimizin dünyaya teşrif ettiği Rebiulevvel ayının 12. gecesine tekabül eden hafta "Mevlid-i Nebi Haftası" olarak kutlanacaktır. Mevlid-i Nebi Haftası ile ilgili bu seneki ana temamız “Peygamberimiz ve Gençlik” olarak belirlenmiştir. Bu tema çerçevesinde  “Kuran'da zikredilen örnek genç peygamberler, son Peygamber Hz. Muhammet(s.a.v.)in üsveyi hasene oluşu, gençlere verdiği değer, genç sahabeler den örnekler, gençliğin önemi ve bu günün gençlerinin sorunları ve çözümleri gibi konular Kuran ve Sünnet ekseninde gündeme taşınacaktır.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)’in dünyaya teşrif ettiği Mevlid Kandil’ine 19 Kasım Pazartesi günü kavuşuyoruz. Allah (C.C.) kazasız belasız kavuşmayı cümlemize nasip eylesin.

Bilindiği gibi Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) kameri aylardan Rebiulevvel ayının 12. gecesi Pazartesi sabaha karşı dünyayı teşrif etmiştir.

Asırlardan beri İslam aleminde Allah’ın habibi, son peygamberi, Âlemlere Rahmet, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğum günü bir bayram günü gibi karşılanmış, kandil simitleri dağıtılmış, izzetler, ikramlar yapılmış ve insanlar camilere koşmuşlar. Va’zlar, sohbetler yapılmış, Kur’an-ı Kerimler tilavet edilmiş, Mevlid-i Şerifler okunmuş, dualar yapılmış ve Kandil manevi iklimin oluşmasına vesile kılınmıştır.

İşte biz de Nevşehir’de yeni bir “Mevlid Kandiline” ve “Mevlid-i Nebi Haftasına” kavuşmanın mutluluk ve heyecanı içinde bir takım programlar hazırlamış bulunuyoruz. Bu bağlamda Rasim Uzer Caminde cumartesi günü sabah namazından sonra  “Cami- Gençlik Buluşması”, pazartesi günü saat 14:30 da Hacıbektaş Veli Üniversitesi Kongre Merkezinde ve çarşamba günü saat 10:00 da Kapadokya Kültür Merkezinde “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu panel, pazartesi akşamı yatsı namazından önce Alibey Camiinde Mevlid, sohbet ve dua programları icra edilecektir. Feyz ve bereketinden istifade etmek isteyen tüm kardeşlerimizi özellikle gençlerimizi bekliyoruz. (İnşallah)

Bu vesile ile tüm İslam âleminin özellikle mazlum ve mağdurların umudu, vatan, millet, ezan ve bayrak sevdalısı aziz milletimizin ve Nevşehirli kardeşlerimizin mevlid kandilini tebrik ediyorum. Birlik ve beraberliğimizin pekişmesine, gizli açık düşmanlarımızın bertaraf edilmesine, huzur mutluluk ve güvenliğimizin yerleşmesine vesile olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum.

Yakup Öztürk

Nevşehir İl Müftüsü