T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Nevşehir Müftülüğü

15.03.2016

Ramazan ÇORTUL (29.05.2007-04.12.2008)

1953 Yılında Mersinin Silifke ilçesinin Elbeyli köyünde doğdu.İlkokulu doğduğu kendi köyünde bitirdi bir yıl Tarsus ilçesinde Kur'an Kursunda okudu.Bir yılda kendi köyünün hocalarından özellikle kendi dedesinden Tecvid ve Osmanlıca dersleri aldı.Adana İmam hatip lisesinde orta ve lise tahsilini parasız yatılı okuyarak tamamladı.

Yüksek Öğrenimini Atatürk Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsünde1970-74 yılları arası başarıyla tamamladı. Diyanet İşleri Başkanlığının bursu ile okuduğu için depo tayini ile Anakaraya atandı Diyanet İşleri Başkanlığının dokuz aylık Müftü ve Vaizlere yönelik kursuna katıldı.

1974 yılında Ankara İl Müftü yardımcısı olarak görev aldı. Vatani görevini Tuzla Piyade okulunda yedek subay olaral tamamladı 1976-79 yılları arasında Gülnar Vaizi, 1979-80 arasında Bozyazı Vaizi olarak görev yaptı.1980 yılı sonunda Anamur İlçe Müftülüğüne atandı.

1981 yılı sonunda Mersim İl Müftü yardımcılığına atanan Ramazan ÇORTUL, 1981-1983 yılları arasında Mersin Müftü vekilliği görevinde bulundu. 5 yıl yurtdışı görevi, 14 yıl Adana ili Seyhan ilçesi Müftülüğü, 16 ay İzmir ili Bornova ilçe Müftülüğü görevinde bulunmuştur.

İl Müftüsü olarak 2004 yılında Iğdır İl Müftülüğü , 31.03.2006 tarihinde Tunceli il Müftülüğü , 28.05.2007 tarihinde Nevşehir İl Müftülüğü görevlerinde bulunmuştur.